Бабно Поље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бабно Поље
Babno Polje
Поглед на Бабно Поље
Бабно Поље is located in Slovenia
Бабно Поље
Бабно Поље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°38′40.2″N 14°32′52.9″E / 45.644500° СГШ; 14.548028° ИГД / 45.644500; 14.548028
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна16,4 км2 (6,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000761000000761 м
Население (2020)
 • Вкупно343
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Бабно Поље (словенечки: Babno Polje) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.