Дане (Лошка Долина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дане
Dane
Поглед на Дане
Дане is located in Slovenia
Дане
Дане
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°42′44.4″N 14°26′42.8″E / 45.712333° СГШ; 14.445222° ИГД / 45.712333; 14.445222
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна14,29 км2 (5,52 ми2)
Надм. вис.&10000000000000578700000578,7 м
Население (2020)
 • Вкупно100
 • Густина7,0/км2 (18/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Дане (словенечки: Dane) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.