Бабна Полица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бабна Полица
Babna Polica
Skyline of Бабна Полица
Бабна Полица is located in Slovenia
Бабна Полица
Бабна Полица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°40′7.4″N 14°30′27.1″E / 45.668722° СГШ; 14.507528° ИГД / 45.668722; 14.507528
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна12,35 км2 (4,77 ми2)
Надм. вис.&10000000000000756299999756,3 м
Население (2020)
 • Вкупно23
 • Густина1,9/км2 (4,8/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Бабна Полица (словенечки: Babna Polica) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.