Врх (Лошка Долина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врх
Vrh
Поглед на Врх
Врх is located in Slovenia
Врх
Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°40′49.9″N 14°29′25.3″E / 45.680528° СГШ; 14.490361° ИГД / 45.680528; 14.490361
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна14,66 км2 (5,66 ми2)
Надм. вис.&10000000000000644799999644,8 м
Население (2020)
 • Вкупно36
 • Густина2,5/км2 (6,4/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Врх (словенечки: Vrh) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.