Прејди на содржината

Врхника кај Лож

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врхника кај Лож
Vrhnika pri Ložu
Поглед на Врхника кај Лож
Врхника кај Лож is located in Slovenia
Врхника кај Лож
Врхника кај Лож
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°42′15.6″N 14°30′20″E / 45.704333° СГШ; 14.50556° ИГД / 45.704333; 14.50556
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна9,53 км2 (3,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000586000000586 м
Население (2020)
 • Вкупно157
 • Густина16/км2 (43/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Врхника кај Лож (словенечки: Vrhnika pri Ložu) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.