Прејди на содржината

Подцеркев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подцеркев
Podcerkev
Поглед на Подцеркев
Подцеркев is located in Slovenia
Подцеркев
Подцеркев
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°42′42.7″N 14°27′28.6″E / 45.711861° СГШ; 14.457944° ИГД / 45.711861; 14.457944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна5,68 км2 (2,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000581000000581 м
Население (2020)
 • Вкупно126
 • Густина22/км2 (57/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Подцеркев (словенечки: Podcerkev) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.