Прејди на содржината

Долење Пољане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долење Пољане
Dolenje Poljane
Долење Пољане is located in Slovenia
Долење Пољане
Долење Пољане
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°41′33.1″N 14°31′12.6″E / 45.692528° СГШ; 14.520167° ИГД / 45.692528; 14.520167
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна8,4 км2 (3,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000874500000874,5 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина1,1/км2 (2,8/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Долење Пољане (словенечки: Dolenje Poljane) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.