Козаришче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Козаришче
Kozarišče
Skyline of Козаришче
Козаришче is located in Slovenia
Козаришче
Козаришче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°41′9.7″N 14°28′29.6″E / 45.686028° СГШ; 14.474889° ИГД / 45.686028; 14.474889
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна43,76 км2 (16,90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000579600000579,6 м
Население (2020)
 • Вкупно237
 • Густина5,4/км2 (14/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Козаришче (словенечки: Kozarišče) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.