Подлож

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подлож
Podlož
Поглед на Подлож
Подлож is located in Slovenia
Подлож
Подлож
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°44′6.7″N 14°27′38.9″E / 45.735194° СГШ; 14.460806° ИГД / 45.735194; 14.460806
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна3,57 км2 (1,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000605000000605 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина12/км2 (30/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Подлож (словенечки: Podlož) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.