Подгора кај Лож

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подгора кај Лож
Podgora pri Ložu
Подгора кај Лож is located in Slovenia
Подгора кај Лож
Подгора кај Лож
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°41′4.1″N 14°29′16.4″E / 45.684472° СГШ; 14.487889° ИГД / 45.684472; 14.487889
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна4,1 км2 (1,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000598000000598 м
Население (2020)
 • Вкупно109
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Подгора кај Лож (словенечки: Podgora pri Ložu) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.