Кланце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кланце
Klance
Поглед на Кланце
Кланце is located in Slovenia
Кланце
Кланце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°43′23.7″N 14°25′56.7″E / 45.723250° СГШ; 14.432417° ИГД / 45.723250; 14.432417
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна1,06 км2 (0,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000693000000693 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Кланце (словенечки: Klance) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.