Ига Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ига Вас
Iga vas
Поглед на Ига Вас
Ига Вас is located in Slovenia
Ига Вас
Ига Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°41′24.4″N 14°29′7.8″E / 45.690111° СГШ; 14.485500° ИГД / 45.690111; 14.485500
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна2,08 км2 (0,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000585100000585,1 м
Население (2020)
 • Вкупно218
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Ига Вас (словенечки: Iga vas) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.