Марковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марковец
Markovec
Марковец is located in Slovenia
Марковец
Марковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°42′45.5″N 14°29′30.7″E / 45.712639° СГШ; 14.491861° ИГД / 45.712639; 14.491861
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна1,34 км2 (0,52 ми2)
Надм. вис.&10000000000000583200000583,2 м
Население (2020)
 • Вкупно198
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Марковец (словенечки: Markovec) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.