Прејди на содржината

Кнежја Њива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кнежја Њива
Knežja Njiva
Поглед на Кнежја Њива
Кнежја Њива is located in Slovenia
Кнежја Њива
Кнежја Њива
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°43′9.6″N 14°29′59.1″E / 45.719333° СГШ; 14.499750° ИГД / 45.719333; 14.499750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЛошка Долина
Површина
 • Вкупна6,32 км2 (2,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000701000000701 м
Население (2020)
 • Вкупно29
 • Густина4,6/км2 (12/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1386

Кнежја Њива (словенечки: Knežja Njiva) — населба во Општина Лошка Долина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.