Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 200м делфин во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри делфин за жени
на Летните олимписки игри 2012
Дати31 јули 2012 (преелиминации и полуфинале)
1 август 2012 (финале)
Натпреварувачи28 од 21 нации
Победничко време2:04.06 ОР
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   Шпанија
Бронзен медал   Јапонија
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри делфин за жени на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 1 август во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон. Преелиминациите и полуфиналните трки беа одржани на 31 јули.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд  Лиу Зиге (CHN) 2:01.81 Џинан, Кина 21 октомври 2009
Олимписки рекорд  Лиу Зиге (CHN) 2:04.18 Пекинг, Кина 14 август 2008 [2]

Следниов рекорд беше поставен за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Име Националност Време Рекорд
1 август Финале Жиао Лиујанг Кина 2:04.06 ОР

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[3]

Место Група Линија Име Националност Време Белешки
1 4 6 Кетлин Херси САД 2:06.41 Q
2 3 4 Жиао Лиујанг Кина 2:07.15 Q
3 4 5 Џема Лов Велика Британија 2:07.64 Q
4 3 6 Катинка Хосцу Унгарија 2:07.75 Q
5 4 3 Зузана Јакабош Унгарија 2:07.79 Q
6 2 4 Нацуми Хоши Јапонија 2:08.04 Q
7 2 6 Џудит Игнасио Сорибес Шпанија 2:08.14 Q
8 3 3 Камил Адамс САД 2:08.18 Q
9 2 5 Миреја Белмонте Гарсија Шпанија 2:08.19 Q
10 2 7 Чои Хје-Ра Јужна Кореја 2:08.45 Q
11 4 4 Лиу Зиге Кина 2:08.72 Q
12 2 3 Џесика Шипер Австралија 2:08.74 Q
13 3 2 Мартина Гранстром Шведска 2:08.94 Q
14 4 1 Ања Клинар Словенија 2:09.24 Q
15 2 2 Одри Лакроа Канада 2:09.25 Q
16 4 2 Отилија Једржејачак Полска 2:09.33 Q
17 3 5 Елен Ганди Велика Британија 2:09.92
18 1 5 Ингвилд Снидал Норвешка 2:10.99
19 4 7 Катерин Савард Канада 2:11.05
20 3 7 Саманта Хамил Австралија 2:11.07
21 3 8 Дениса Смоленова Словачка 2:11.10
22 1 3 Андреина Пинто Венецуела 2:11.23
23 4 8 Рита Медрано Мексико 2:11.42
24 1 4 Сара Оливеира Португалија 2:11.54
25 2 1 Мартина ван Беркел Швајцарија 2:12.25
26 3 1 Џоана Мело Бразил 2:13.17
27 2 8 Емилија Пикарајнен Финска 2:13.81
28 1 6 Ченг Ван-Јунг Кинески Тајпеј 2:14.29

Полуфинале[уреди | уреди извор]

[4]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешки
1 4 Жиао Лиујанг Кина 2:06.10 Q
2 3 Нацуми Хоши Јапонија 2:06.37 Q
3 6 Камил Адамс САД 2:07.33 Q
4 5 Катинка Хосцу Унгарија 2:07.69
5 1 Ања Клинар Словенија 2:07.84
6 7 Џесика Шипер Австралија 2:08.21
7 2 Чои Хје-Ра Јужна Кореја 2:08.32
8 8 Отилија Једржејчак Полска 2:13.09

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешки
1 4 Кетлин Херси САД 2:05.90 Q
2 2 Миреја Белмонте Гарсија Шпанија 2:06.62 Q
3 3 Зузана Јакабош Унгарија 2:06.82 Q
4 7 Лиу Зиге Кина 2:06.99 Q
5 5 Џема Лов Велика Британија 2:07.37 Q
6 1 Мартина Гранстром Шведска 2:07.83
7 8 Одри Лакроа Канада 2:08.00
8 6 Џудит Игнасио Сорибес Шпанија 2:08.96

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешки
Gold medal icon.svg 5 Жиао Лиујанг Кина 2:04.06 ОР
Silver medal icon.svg 6 Миреја Белмонте Гарсија Шпанија 2:05.25 НР
Bronze medal icon.svg 3 Нацуми Хоши Јапонија 2:05.48
4 4 Кетлин Херси САД 2:05.78
5 1 Камил Адамс САД 2:06.78
6 8 Џема Лов Велика Британија 2:06.80
7 2 Зузана Јакабош Унгарија 2:07.33
8 7 Лиу Зиге Кина 2:07.77

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. „Bernard touches first this time“. NBC‏‎. Посетено на 2008-08-14.
  3. „Women's 200m Butterfly – Heats“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 6 December 2012. Посетено на 27 July 2012.
  4. „Women's 200m Butterfly – Semifinals“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 8 December 2012. Посетено на 31 July 2012.