Негреновци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Негреновци
Негреновци is located in Македонија
Негреновци
Местоположба на Негреновци во Македонија
Негреновци на интерактивна карта

Координати 41°33′0″N 22°27′59″E / 41.55000° СГШ; 22.46639° ИГД / 41.55000; 22.46639Координати: 41°33′0″N 22°27′59″E / 41.55000° СГШ; 22.46639° ИГД / 41.55000; 22.46639
Регион Logo of Southeastern Region, Macedonia.svg Југоисточен
Општина Coat of arms of Konče Municipality.svg Конче
Население 0[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2424
Повик. бр. 032
Шифра на КО
Надм. вис. 811 м
Негреновци на општинската карта
Негреновци во Општина Конче.svg

Атарот на Негреновци во рамките на општината
Commons-logo.svg Негреновци на Ризницата


Негреновци — село во Општина Конче, во околината на градот Радовиш. Селото е раселено и според пописот од 2002 година нема жители.[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на западните падини на Смрдеш, на 7 километри северно од општинското средиште Конче.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во XIX век било дел од Радовишката каза на Отоманското Царство.

Население[уреди | уреди извор]

Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, селото имало 48 Македонци.[2] По податоци на секретарот на егзархијата, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото Негреновци имало 64 жители.[3]

Селото е иселено во 1960-тите години, кога било целосно напуштено и оттогаш не било повторно населено.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[4] 1905[5] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 48 64 83 79 19 0 0 0 0 0
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во рамките на Општина Конче, една од ретките општини во Македонија, која не била променета по новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996-2004 година, селото било исто така во рамките на Општина Конче.

Во периодот од 1965 до 1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата општина Радовиш. Селото припаѓало на некогашната општина Радовиш во периодот од 1957 до 1965 година, додека во периодот 1955-1957, селото било во рамките на тогашната општина Конче.

Во периодот 1952-1955, селото било во рамките на тогашната Општина Конче, во која покрај селото Негреновци, се наоѓале и селата Габревци, Горни Липовиќ, Долни Липовиќ, Долни Радеш, Конче, Лубница и Ракитец. Во периодот 1950-1952, селото било дел од Општина Дедино, во која влегувале селата Горни Липовиќ, Долни Липовиќ, Дедино, Габревци, Негреновци и Ракитец.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 27 мај 2016.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 235
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 138 - 139.
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]