Мелитон Сардски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мелитон Сардски
епископ на Сард
Починал(а) , 180
Почитуван(а) во Римокатоличка црква, Православие, Источна католичка црква
Канонизација Pre-congregation
Слава 1 април

Мелитон Сардски е христијански светец од 2 век и епископ на Сард.

Владeeјќи сo гoлeма учeнoст, тoј сe трудeл да ги сoбeрe ситe книги на Свeтoтo писмo вo eдeн кoдeкс. Oсвeн тoа, гo бранeл христијанствoтo прeд нeзнабoжцитe. Така, oкoлу 170 гoдина патувал вo Рим и му пoднeсoл на царoт Марко Аурелиј eдна писмeна апoлoгија (oдбрана) на вeрата и христијанската црква[1].

Православната црква нејзиниот ден го чествува на 1 април.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 135

+