Лос Анџелес клиперс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лос Анџелес клиперс
Los Angeles Clippers
Лос Анџелес клиперс Los Angeles Clippers лого
Конференција Западна конференција
Дивизија Тихоокеанска дивизија
Основан 1970
Историја
Арена Стејплс центар
Град Лос Анџелес (Калифорнија), САД
Тимски бои                          [1][2][3]
                        
Сопственик/ци Стив Балмер[4]
Генерален менаџер Мајкл Вингер
Тренер Док Риверс
Шампиони 0
Конференциски титули 0
Дивизиски титули 2 (2013, 2014)
Пензионирани броеви нема
Официјална веб-страница https://www.nba.com/clippers/.com
Kit body basketball.png
Дома jersey
Team colours
Дома
Kit body basketball.png
Гости jersey
Team colours
Гости


Лос Анџелес клиперс, скратено ЛА клиперс – американски професионален кошаркарски тим со седиште во Лос Анџелес. Клиперс се натпреварува во Националната кошаркарска асоцијација (НБА) како член на Тихоокеанската дивизија на Западната конференција. Познати се по тоа што досега не играле во финале на конференцијата. Најблиску биле во 2015 година, кога изгубиле од Хјустон рокетс при водство од 3-1. Клиперс ги играат своите домашни натпревари во центарот Стејплс во центарот на Лос Анџелес, арена што го делат со другиот НБА-тим Лос Анџелес лејкерс, со Лос Анџелес спаркс од Женската национална кошаркарска асоцијација (ВНБА) и Лос Анџелес кралевите на Националната хокеарска лига (НХЛ).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Next Era of Clippers Basketball Launches With New Logo and Brand Identity“. Clippers.com. NBA Media Ventures, LLC. June 17, 2015. Посетено на June 8, 2017. The L.A. Clippers new visual identity is a symbolic turning of the page to the next era of Clippers basketball. The primary logo retains the legacy colors of red, white and blue as a tribute to the Clippers faithful, while adding black to provide a modern edge
  2. „LA Clippers Staff Directory“. Clippers.com. NBA Media Ventures, LLC. Посетено на December 14, 2018.
  3. „LA Clippers Reproduction Guideline Sheet“. NBA Properties, Inc. Посетено на August 10, 2016.
  4. NBA Media Ventures, LLC (12 август 2014). "STEVE BALLMER COMPLETES PURCHASE OF LOS ANGELES CLIPPERS". Соопштение за печат.  посет. 29 ноември 2015 г