Крстева кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крстева кула
Kratovo vo 2010 (70).JPG
Поглед на кулата во 2010 г.
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкула
ГрадКратово
Земја Македонија
Завршена1371 или 1372
Висина16,1 м
Технички податоци
Катови5

Крстева куласредновековна кула во градот Кратово прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Се смета дека е изградена во 1371 или 1372 година.[2] Се вбројува во 12-те одбранбени кули на Кратово.[3] Сместена е во градскиот центар, близу Хаџи-Костовата и Еминбеговата кула.

Кулата има приземје и уште 4 ката. Поставена е на квадратна основа, а ѕидовите на првиот кат се дебели 1,2 метри. Висока е 16,1 м. Првично имала два влеза, но денес во неа се влегува само од јужната страна.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. 2,0 2,1 Доневски, Јаким (2016). „Средновековните кули во Кратово“. AXIOS, Универзитет „Гоце Делчев“, Штип. 1: 86–87. ISSN: 2545-4285.
  3. „Кратовски Кули“. Culture Map. Архивирано од изворникот на 2017-04-28. Посетено на 9 јули 2017.