Прејди на содржината

Соколова куќа (Кратово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соколова куќа
Куќата во 2020 година
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Митко Каленински“ бр. 5
ул. „Јосиф Даскалов“ бр. 5 (по старо)
ГрадКратово
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови3

Соколова куќастароградска куќа во Кратово, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија[1] прогласена во 1980 година бидејќи градбата била изградена во 19 век.[2] Се наоѓа во непосредна близина на црквата „Св. Јован Претеча“ меѓу тесните улички со поглед кон Манчева Река и планината Баба.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 26 јули 2022.
  2. „House of Sokolovi - Kratovo“. sokolovi.mk. Архивирано од изворникот на 7 март 2022. Посетено на 26 јули 2022.
  3. „Our House“. sokolovi.mk. Архивирано од изворникот на 26 јули 2022. Посетено на 26 јули 2022.