Ајдучка чаршија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајдучка шарија
Ајдучка Чаршија Кратово.jpg
Улица во чаршијата
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типчаршија
ГрадКратово
Земја Македонија

Ајдучка чаршијачаршија во стариот дел на Кратово, прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Чаршијата се наоѓа на левиот брег на Кратовска Река. Поврзана е со нејзиниот десен брег со Чаршискиот и Грофчанскиот мост, кои исто така се споменици на културата. Главни улици во чаршијата се „Питу Гули“ и „Партизанска“.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 2014 г. Општина Кратово и Министерството за култура обновиле 5 дуќани во чаршијата во рамките на проектот за нејзина обнова.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Промовирани петте дуќани во Ајдучка чаршија“. Општина Кратово. 30 јуни 2014. Архивирано од изворникот на 2021-03-01. Посетено на 21 мај 2020.