Чаршиски мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чаршиски мост
Чаршиски Мост Кратово.jpg
Поглед на Чаршискиот мост
Координати42°04′43.1″N 22°10′54.6″E / 42.078639° СГШ; 22.181833° ИГД / 42.078639; 22.181833Координати: 42°04′43.1″N 22°10′54.6″E / 42.078639° СГШ; 22.181833° ИГД / 42.078639; 22.181833
ПреминуваКратовска Река
МестоКратово
Други називиЦарски мост
Зашт. статускултурно наследство на Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Историја
Завршен1804
Местоположба

Чаршиски мост (наречен и Царски мост) — историски камен мост преку Кратовска Река во градот Кратово, прогласен за културно наследство на Македонија.[1]

Мостот е изграден во 1804 година. Реновиран е во 1933 година. Се вбројува меѓу симболите на градот и стои претставен на грбот на Општина Кратово.[2] Се наоѓа на околу 70 метри од Грофчанскиот мост и заедно со него го обезбедуваат кружното движење по Ајдучката чаршија.

Изграден е од камен и има еден свод со големина од 0,90 × 2 м.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. Милевски, Ивица (18 март 2014). „Кратово – град на средновековни кули и мостови“. ИГЕО-ПОРТАЛ - Институт за географија. Посетено на 12 јули 2017.
  3. „Чаршиски мост“. Центар за дигитизација на националното наследство (ЦДНН). Посетено на 12 јули 2017.[мртва врска]