Куќа на ул. „Цветко Танев“ (Кратово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Цветко Танев“
Стара Куќа на ул. Цветко Тонев бб, Кратово.jpg
Куќата во 2020 година
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Цветко Танев“
ГрадКратово
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови3

Куќа на ул. „Цветко Танев“староградска куќа во Кратово, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 26 јули 2022.