Златкова кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златкова кула
Златкова Кула Кратово.jpg
Поглед на кулата
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкула
ГрадКратово
Земја Македонија
Завршена1365
Висина14,15
Технички податоци
Катови3

Златкова куласредновековна кула во градот Кратово прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Според стилските особености, кулата е изградена најверојатно во 1365 година.[2] Сместена е во градскиот центар и е една од 12-те одбранбени кули на Кратово.[3] Се наоѓа меѓу Симиќевата кула и Саат-кулата. Има две приземја (горно и долно) и уште два ката. Поставена е на квадратна основа со димензии 6,30 × 6,50 м. Се издига на височина од 14,15 метри. Влезот првично бил од источната страна, но преместен е на денешното место по многубројни реконструкции.[2] Денес влезот е од северната страна.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. 2,0 2,1 Доневски, Јаким (2016). „Средновековните кули во Кратово“. AXIOS, Универзитет „Гоце Делчев“, Штип. 1: 84. ISSN: 2545-4285.
  3. „Кратовски Кули“. Culture Map. Архивирано од изворникот на 2017-04-28. Посетено на 9 јули 2017.
  4. Доневски, Јаким (2016). „Средновековните кули во Кратово“. AXIOS, Универзитет „Гоце Делчев“, Штип. 1: 85. ISSN: 2545-4285.