Прејди на содржината

Горноамамски мост

Координати: 42°4′48″N 22°11′2″E / 42.08000° СГШ; 22.18389° ИГД / 42.08000; 22.18389
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Горен мост)
Горноамамски мост
Поглед на Горноамамски мост
Координати42°4′48″N 22°11′2″E / 42.08000° СГШ; 22.18389° ИГД / 42.08000; 22.18389
ПреминуваКратовска Река
МестоКратово
Официјален називГорноамамски мост
Особености
Материјалкамен
Местоположба
Карта

Горноамамски мост или Горен мост — еден од средновековните мостови во градот Кратово, Македонија. Горноамамскиот мост е еден од четирите останати камени мостови во градот, каде денес постојат четири камени, еден дрвен и еден бетонски мост на Кратовска Река и нејзините притоки.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]