Прејди на содржината

Аргулички мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аргулички мост
Плоча на Аргуличкиот мост
ПреминуваМанцева Река
МестоКратово
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Историја
Завршенкрај на XIX век
Местоположба
Карта

Аргулички мост или Мал мост — камен мост во градот Кратово, заведен како Културно наследство на Македонија под називот Мал мост (Аргулички) во „Списокот на заштитени добра“ од 2012 година под реден број 25 во Кратово.[1]. Мостот ја минува Манцева Река, притока на Кратовска (Табачка) Река.

Се наоѓа на крајот од градот, во кратовското маало Аргулица. Изграден е пред повеќе од 100 години. Денеска состојбата на мостот се влошува и целата камена структура е напукната.

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 31 март 2022.