Куќа на ул. „Коце Харалампиев“ бр. 1, ул. „Јосиф Даскалов“ бр. 58 (Кратово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на ул. „Коце Харалампиев“ бр. 1 или Куќа на ул. „Јосиф Даскалов“ бр. 58
Стара Куќа на ул Јосиф Даскалов бр. 58, Кратово.jpg
Куќата во 2020 година
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Коце Харалампиев“ бр. 1 или ул. „Јосиф Даскалов“ бр. 58
ГрадКратово
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови3

Куќа на ул. „Коце Харалампиев“ бр. 1 или Куќа на ул. „Јосиф Даскалов“ бр. 58староградска куќа во Кратово, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 26 јули 2022.