Црква „Св. Никола“ - Шлегово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Шлегово (6).JPG

Поглед на дел од црквата со селските гробишта

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кратовско
Парохија Кратовска
Местоположба
Населено место Шлегово
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Никола
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Никола“ - Шлеговоцрква во селото Шлегово, во Општина Кратово. Се наоѓа на самиот излез на селото, а околу нејзе се сместени селските гробишта, на самиот регионалнен пат од Кратово до Пробиштип, кој поминува низ самото село. Црквата претставува неугледна градба во споредба со прекрасниот храм на главната селска црква и селаните главно ја користат само за извршување на погребни обреди.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Смиљанска, Ирена; Г. Чочков (4 февруари 2005). „Големиот клуч на среќата“. Вест. Скопје: МПМ Македонија. Посетено на 18 јуни 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°03′55″N 22°09′45″E / 42.06528° N; 22.16250° E / 42.06528; 22.16250