Космос-853

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-853
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 1 септември 1976
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1976
Орбитален наклон 62,8 °
Орбитален период 91,2 минути
Апоапсида 426 км
Периапсида 244 км
Меѓународна ознака 1976-088A

Космос-853 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 1 септември 1976 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-853 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 426 км, а најмалото на 244.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]