Космос-820

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-820
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 21 мај 1976
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1976
Орбитален наклон 81,3 °
Орбитален период 88,8 минути
Апоапсида 232 км
Периапсида 206 км
Меѓународна ознака 1976-046A

Космос-820 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 21 мај 1976. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-820 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,3 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 232 km, а најмалото на 206 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]