Космос-858

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-858
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 29 септември 1976
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 100,5 минути
Апоапсида 796 км
Периапсида 776 км
Меѓународна ознака 1976-098A

Космос-858 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 29 септември 1976. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 750 килограми. Космос-858 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 796 km, а најмалото на 776 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]