Космос-803

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-803
Датум на лансирање 12 февруари 1976
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 96,3 минути
Апоапсида 618 км
Периапсида 550 км
Меѓународна ознака 1976-014A

Космос-803 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 февруари 1976. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 618 km, а најмалото на 550 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]