Космос-803

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-803
Датум на лансирање 12 февруари 1976
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 96,3 минути
Апоапсида 618 км
Периапсида 550 км
Меѓународна ознака 1976-014A

Космос-803 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 февруари 1976 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 618 км, а најмалото на 550.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]