Космос-806

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-806
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 10 март 1976
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 71,3 °
Орбитален период 89,5 минути
Апоапсида 331 км
Периапсида 177 км
Меѓународна ознака 1976-020A

Космос-806 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 10 март 1976. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-806 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 71,3 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 331 km, а најмалото на 177 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]