Космос-870

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Космос-870
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 2 декември 1976
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1980
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 95,2 минути
Апоапсида 547 км
Периапсида 511 км
Меѓународна ознака 1976-115A

Космос-870 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[edit | edit source]

Општи податоци[edit | edit source]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 2 декември 1976. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 900 килограми. Космос-870 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[edit | edit source]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 95,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 547 km, а најмалото на 511 km.

Поврзано[edit | edit source]

Литература[edit | edit source]

Надворешни врски[edit | edit source]