Космос-893

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-893
Датум на лансирање 15 февруари 1977
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1984
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 105,1 минути
Апоапсида 1673 км
Периапсида 331 км
Меѓународна ознака 1977-011A

Космос-893 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 15 февруари 1977 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 105,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1673 км, а најмалото на 331.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]