Космос-808

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-808
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 16 март 1976
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1993
Орбитален наклон 81,2 °
Орбитален период 94,6 минути
Апоапсида 512 км
Периапсида 490 км
Меѓународна ознака 1976-024A

Космос-808 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 16 март 1976. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 3000 килограми. Космос-808 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,2 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 512 km, а најмалото на 490 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]