Космос-886

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-886
Датум на лансирање 27 декември 1976
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 114,9 минути
Апоапсида 2309 км
Периапсида 595 км
Меѓународна ознака 1976-126A

Космос-886 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 27 декември 1976. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 114,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 2309 km, а најмалото на 595 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]