Космос-837

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-837
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 1 јули 1976
Носечка ракета Молнија
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1983
Орбитален наклон 62,7 °
Орбитален период 98,5 минути
Апоапсида 935 км
Периапсида 439 км
Меѓународна ознака 1976-062A

Космос-837 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 1 јули 1976 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-837 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 98,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,7°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 935 км, а најмалото на 439.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]