Космос-885

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-885
Датум на лансирање 17 декември 1976
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1979
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 94,3 минути
Апоапсида 512 км
Периапсида 464 км
Меѓународна ознака 1976-124A

Космос-885 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 17 декември 1976 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 512 км, а најмалото на 464.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]