Космос-839

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-839
Датум на лансирање 9 јули 1976
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 116,8 минути
Апоапсида 2095 км
Периапсида 983 км
Меѓународна ознака 1976-067A

Космос-839 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 9 јули 1976. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 116,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 2095 km, а најмалото на 983 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]