Космос-838

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-838
Датум на лансирање 2 јули 1976
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1977
Орбитален наклон 65,0 °
Орбитален период 93,2 минути
Апоапсида 443 км
Периапсида 427 км
Меѓународна ознака 1976-063A

Космос-838 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 2 јули 1976. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 93,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 443 km, а најмалото на 427 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]