Космос-862

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-862
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 22 октомври 1976
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,9 °
Орбитален период 718,2 минути
Апоапсида 9763 км
Периапсида 612 км
Меѓународна ознака 1976-105A

Космос-862 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 22 октомври 1976. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-862 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 718,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9763 км, а најмалото на 612.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]