Космос-843

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-843
Датум на лансирање 21 јули 1976
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,1 °
Орбитален период 89,2 минути
Апоапсида 340 км
Периапсида 130 км
Меѓународна ознака 1976-071A

Космос-843 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 21 јули 1976. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,1 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 340 km, а најмалото на 130 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]