Прејди на содржината

Космос-548

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-548
Датум на лансирање 8 февруари 1973
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,3 °
Орбитален период 89,5 минути
Апоапсида 297 км
Периапсида 204 км
Меѓународна ознака 1973-008A

Космос-548 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 8 февруари 1973 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 297 км, а најмалото на 204.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]