Космос-514

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-514
Тип на мисија военoнавигациски сателит
Датум на лансирање 16 август 1972
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,9 °
Орбитален период 104,3 минути
Апоапсида 973 км
Периапсида 956 км
Меѓународна ознака 1972-062A

Космос-514 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 16 август 1972 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 680 килограми. Космос-514 бил военoнавигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 973 км, а најмалото на 956.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]