Космос-539

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-539
Тип на мисија геодетски сателит
Датум на лансирање 21 декември 1972
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 112,9 минути
Апоапсида 1381 км
Периапсида 1342 км
Меѓународна ознака 1972-102A

Космос-539 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 21 декември 1972. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 600 килограми. Космос-539 бил геодетски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 112,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1381 km, а најмалото на 1342 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]