Космос-585

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-585
Тип на мисија геодетски сателит
Датум на лансирање 8 септември 1973
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 113,5 минути
Апоапсида 1406 км
Периапсида 1374 км
Меѓународна ознака 1973-064A

Космос-585 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 8 септември 1973 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 550 килограми. Космос-585 бил геодетски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 113,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1406 км, а најмалото на 1374.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]