Космос-558

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-558
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 17 мај 1973
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1973
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 91,9 минути
Апоапсида 477 км
Периапсида 264 км
Меѓународна ознака 1973-029A

Космос-558 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди]

Општи податоци[уреди]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 17 мај 1973. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-558 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 477 km, а најмалото на 264 km.

Поврзано[уреди]

Литература[уреди]

Надворешни врски[уреди]