Космос-542

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-542
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 28 декември 1972
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1983
Орбитален наклон 81,2 °
Орбитален период 96,3 минути
Апоапсида 640 км
Периапсида 524 км
Меѓународна ознака 1972-106A

Космос-542 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 28 декември 1972. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 3800 килограми. Космос-542 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,2 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 640 km, а најмалото на 524 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]