Космос-557

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-557
Датум на лансирање 11 мај 1973
Ракета-носач Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1973
Орбитален наклон 51,5 °
Орбитален период 88,9 минути
Апоапсида 237 км
Периапсида 208 км
Меѓународна ознака 1973-026A

Космос-557 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 11 мај 1973. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,5 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 237 km, а најмалото на 208 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]